Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 19 maja 2017 r. nasza firma obchodziła jubileusz 25 lecia działalności. Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć w Wolbromiu Klientów oraz osoby bezpośrednio związane z działalnością Spółki w jej 25 letniej historii. Spotkanie uświetniło wręczenie statuetek dla Klientów oraz Rady Nadzorczej Firmy, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”.

Wszystkim Gościom pragniemy serdecznie podziękować za przybycie oraz życzenia składane na ręce Zarządu.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia oraz zapoznania się z artykułem opublikowanym w internetowym wydaniu „Wieści Wolbromskich”, który zamieszczamy poniżej.

25 lat działalności, 80 lat tradycji

Najnowsza historia ZM-K „Wostal” ma 25 lat, ale początki działalności fabryki przy ul. Słonecznej sięgają roku 1938, kiedy to wolbromski przedsiębiorca Abraham Landau założył spółkę „Żelazo-Chrom”. Produkowała ona m.in. części zapasowe do rowerów, drobne maszyny rolnicze oraz „wyroby żelazne i metalowe tłoczone”. W ciągu 80 lat fabryka przeżywała przeróżne zawirowania, by wreszcie, w grudniu 1991 roku, przybrać formę spółki pracowniczej, która na dobre rozpoczęła swą działalność w lutym następnego roku i z powodzeniem funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Obecnie jest jednym z wiodących producentów wyrobów i dostawcą usług dla przemysłu maszynowego, górniczego, hutniczego, chemicznego, cementowego, a także dla budownictwa i rolnictwa. „Wostal” specjalizuje się w produkcji odkuwek matrycowych, zawiesi, odciągów oraz szyn do transportu kolejkami podwieszanymi dla górnictwa węglowego. Wytwarza ponadto komponenty urządzeń górniczych: zamki, szybkozłącza, zgrzebła i inne. Oferta obejmuje również konstrukcje maszynowe i budowlane oraz kompletne urządzenia dla przedsiębiorstw przemysłu chemicznego i hutniczego. Firma dynamicznie się rozwija, zwiększa potencjał produkcyjny, zdobywa nowych odbiorców. Z zadowoleniem informował o tym na jubileuszowej uroczystości 19 maja w Domu Kultury prezes zarządu Janusz Kamiński.
W roku 2014 Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom SA zakupiła ponad 60 procent udziałów „Wostalu”, włączając zakład do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą także: „DAMEL” SA i SAG Sp. z o.o. – spółki pracujące głównie dla specyficznej branży wydobywczo – transportowej. W tym też roku kierownictwo zakładu objął Janusz Kamiński – doświadczony menadżer, który zdołał unowocześnić zakład i rozszerzyć jego działalność. Jak sam mówił: -„Z perspektywy trzech minionych lat można powiedzieć, że założone cele udało się zrealizować. „Wostal” nabrał energii, rozwinął działalność, zwiększa obroty, wypracowuje zyski. Najlepszym dowodem jest wzrost produkcji na eksport, z 10-12 procent w roku 2014, do około 40 obecnie. Osiągnięcia eksportowe są ważnym sprawdzianem pozycji naszej firmy na rynku globalnym. Zaświadczają bowiem, że nasze produkty są dobre jakościowo, nowoczesne i konkurencyjne.”
W bieżącym roku Zakłady Mechaniczno – Kuźnicze „Wostal” Sp. z o.o otrzymały prestiżową nagrodę Piramidy Wiedzy, Fachowości i Przyjaźni „Ślonsko Hołda – Charlotte” nadaną przez Izbę Przemysłowo – Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, a także „Gazelę Biznesu”, co wprowadziło je do grona prestiżowych firm województwa małopolskiego uhonorowanych specjalnymi wyróżnieniami.

-„Tak bogata historia nie byłaby możliwa bez udziału ludzi, którzy pracowali kiedyś i pracują dzisiaj, za co należy im się ogromne podziękowanie. Ale ta historia, to także współpraca pomiędzy „Wostalem”, a wieloma firmami – zarówno dostawcami, jak i odbiorcami, także instytucjami i organizacjami” – mówił wiceprezes zarządu Sebastian Krężel. Z okazji jubileuszu wszystkie te podmioty odebrały okolicznościowe statuetki, rewanżując się gratulacjami, życzeniami, kwiatami oraz upominkami składanymi na ręce prezesów wolbromskiej firmy. W imieniu wyróżnionych, wszystkim parterom ZM-K „Wostal” dziękował przewodniczący Rady Nadzorczej Władysław Banyś. Przypomniał także zasługi osób, które w trudnych chwilach kierowały zakładem: Mariana Domagały, Mieczysława Ślęzaka, Janiny Kolano i Stanisława Borówki.
Burmistrz Adam Zielnik nie krył zadowolenia z rozwoju spółki, zwiększających się zysków, a także wynagrodzeń pracowników. Jak nieco humorystycznie zauważył – wpłynie to korzystnie także na wzrost wpływów z podatków do gminnej kasy. Gratulował jubileuszu, wszystkich dotychczasowych osiągnięć i życzył realizacji nakreślonych planów oraz wszystkim – dużo zdrowia.
Po uroczystym koktajlu, w części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, a jubileuszowe obchody zakończył bankiet na sali lustrzanej.

IMG 6041
IMG 6041 IMG 6087 2 IMG 6073 IMG 6162 IMG 6170 IMG 6190 IMG 6216 IMG 6226 IMG 6234 IMG 6256 IMG 6277 IMG 6282 IMG 6299 IMG 6314 IMG 6346 IMG 6351 IMG 6365 IMG 6371 IMG 6395 IMG 6398 IMG 6408 IMG 6417 IMG 6434 IMG 6446 IMG 6462 IMG 6469 IMG 6475 IMG 6484 IMG 6503 IMG 6609 IMG 6689 IMG 6910 IMG 6938 Wostal Grupowe 3 Dav Dav Dav Dav Dav